Poffff

Şu anda yine Brüksel Tüp Bebek Merkezi’ndeyiz. Dün durum değerlendirmesi yapmışlar doktorlar, bugün Yücel Bey bizi yüzyüze görüşmeye davet etti. Nedenler ve bundan sonraki yol planımız hakkında görüşecekmişiz. O kadar gerginim ki anırarak (bağırmanın bir çıt üstü) ağlayabilirim şu an. Ayrıca koşarak uzaklaşma hissi de geliyor sıkça.. Bir de randevu saatimiz geçti, yedi dakikadır fazladan bekliyoruz, az kaldı birazdan koşarak kaçmaya başlayacağım ve buradaki çalışanlara ilginç bir gün yaşatacağım..

10 dakika daha bekledikten sonra  görüşmeye girdik. Ben ilk başta çok gergindim. Sonra yavaş yavaş rahatladım, hatta bir ara hep beraber güldük bile.

Yücel bey bizim dosyamızı kendi aralarında çok tartıştıklarını belirterek söze başladı. Bundan sonraki süreçte ilk olarak  Barış ve benim genetik testlerimiz yapılacak. Açıkcası testin sonucunun iyi çıkacağını düşünüyormuş. Çünkü bizim 5.gün embriyolarımız en iyi kalitedeymiş (bunların kalitesi 3 derece oluyormuş.)Embriyoların ilk 3 gün gelişimi anneden gelen genler ile, 4.ve 5.gün gelişimi ise babadan gelen genler ile destekleniyormuş. E bizim embriyolarımızın kalitesine bakıldığında genetik hata olma ihtimali kalkmış oluyormuş,  eğer genetik bir sıkıntı olsaymış bu kalitede olamaz ve bu güne kadar gelemezlermiş. Ama 3. tüp bebek denemelerinden önce standart bir uygulama olduğu için ve aklımızda bir soru işareti kalmaması için bu testi yaptırmamız gerekiyormuş. (Testin maliyeti 500 TL)

Yapılacak olan diğer bir test ise (aslında buna test değil operasyon demek lazım) histeroskopi.. Hafif genel anestezi altında histeroskop denilen bir optik cihaz ile rahim içini görüntüleme ve eğer  giderilebilecek bir yapışıklık var ise müdahale etme operasyonu.. (Canım kocam bizim sorunumuzun baştan beri bu olabileceğini ve operasyon sonrasında normal yollardan hamile kalabileceğime inanıyor :)) Aslına bakarsanız ben de bir önceki düşük sonrası yapılan tıbbi müdahale kaynaklı bir yan etki olabileceğini düşünüyorum. (Operasyonun maliyeti 3.000TL civarında)

Bütün yapılacakların sonucunda herhangi bir anormallik ile karşılaşmayabilirmişiz. Ama emin olabilmek için bunları yapmak durumundayız. Sonuç olarak belki de doğal seleksiyon çıkacak.

Yücel Bey beni çok rahatlattı. Günler sonra kendi kendime neden diye sormayı bırakabildim ve içimdeki o sıkıntı çıktı gitti. Dönüş yolunda gayet keyifliydik.  Yine de bu anlatılanların gerçekten şu an hiç de yaptıramayacağım. Bir süre dinlenmek ve bu olumsuzlukları kafamdan çıkartmak istiyorum. Henüz hiç hazır hissetmiyorum.

Reklamlar

Comments on: "Poffff" (1)

  1. BANU AKTARAN TAŞLITEPE said:

    ;((((

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: